Bimeks hisseleri uçuşta

Yatırımcının Bimeks feryadı

4.5 liradan halka arz edildi, aradan 5 yıl geçti bir daha asla o rakamları görmedi. Yapılan her açıklama atılan her adım yatırımcının zararını büyüttü

Halka açıldığı günden bu yana yatırımcıların tepkisine neden olan Bimeks hisselerinde son dönemde yapılan açıklamaların yatırımcıların mağduriyetini artırdığı ileri sürülüyor. Trabzon’dan borsagundem.com’u arayan bir öğretmen, “Ben de eşim de öğretmeniz, bir miktar birikimimiz vardı, borsada değerlendirelim dedik ama paramızın önemli bir kısmını Bimeks hisselerinde kaybettik” diyor. Aralık ayının sonlarına doğru hisseleri satmaya karar veren öğretmenimiz, Vatan gazetesinde Ahmed Akgiray’ın, “Artık temettü verecek konuma geldik.  Temettü vermeyi planlıyoruz” şeklindeki açıklamaları üzerine bekleme kararı alıyor. Ancak bu açıklamadan sonra hisselerde yeniden bir düşüş başlıyor.

YATIRIM KARARLARINI ETKİLEYEN AÇIKLAMALAR

“Ahmed Akgiray’ın yaptığı açıklama manipülasyon değil mi, insanların yatırım kararlarını etkiliyor” diyen öğretmenimizin feryadı şöyle devam ediyor, “Hisse fiyatları gerçek değerini yansıtmıyor diye geri alım programı başlatıldı. Hisseler yükselecek diye beklerken, değer kaybetti. Tam ben umudu kestim satıyordum şirketin patronundan böyle bir açıklama geldi. Şimdi soruyorum; bunlar normal mi? Peki, her gün kapanış seansında yapılan işlemleri kim gerçekleştiriyor? Asıl iş orada karanlık odada dönüyor. Benim gibi mağdur olan binlerce kişi var. Böyle olursa yatırımcı borsaya gelir mi? Bu para benim alın terim, emeğim, yazık günah. Şirketten yapılan açıklamalar ve patronun yaptığı açıklamalara güvenerek hisse aldık, mağdur olduk, bunun bir sorumlusu yok mu? Borsada insanları kandırmak bu kadar kolay mı?”

SPK ESKİ BAŞKANININ ŞİRKETİ

SPK eski Başkanı Vedat Akgiray’ın şirketi olarak bilinen Bimeks, 4.5 lira seviyesinden 2011 yılında halka arz edildi. Bizim Menkul Değerler’in hazırladığı fiyat tespit raporunda hedef piyasa değeri 270 milyon lira olarak hesaplanırken hisse başı fiyat 5.85 lira olarak belirlenmişti. 4.10-4.50 lira aralığında yapılan halka arzda tavan fiyata yüzde 23, taban fiyata da yüzde 29.97 oranında iskonto yapıldığı açıklandı. Aradan 5 yıl geçti ama hisseler bir daha hiçbir zaman halka arz fiyatını görmedi.  O tarihte dolar kuru da 1.50 liraydı.

HALKA ARZDAN 85 MİLYON LİRA GELİR ELDE EDİLDİ

2011 yılı Nisan ayında yaklaşık 270 milyon lira piyasa değeriyle yapılan halka arzın büyüklüğü de yaklaşık 85 milyon liraydı. Halka arz gelirinin yaklaşık 22.5 milyon lirası da patronların cebine girdi. Çünkü 5 milyon adet ortak satışı gerçekleştirildi. Halka açıldıktan 4 ay sonra şirketin piyasa değeri 150 milyon lira seviyesine kadar geriledi. Aradan 5 yıl geçmesine rağmen şirketin piyasa değeri 25 Ocak 2016 tarihi itibarıyla 195 milyon lira. Bu hisseler satılırken dolar kurunun 1.5 lira olduğunu hatırlatmakta fayda var. Borsa endeksi ise o gün de bugünkü seviyesi olan 70 bin puanlardaydı.

AKGİRAYLARIN DİĞER ŞİRKETİ SPV DEVREYE GİRİYOR

Hisselerin halka arzından sonra SPV Bilişim ve Dış Ticaret Anonim Şirketi devreye giriyor ve yüklü miktarlarda hissede işlem yapmaya başlıyor. Bir ara şirketin yüzde 12’sini borsadan topluyor. Sonra da 6 milyon adet hisseyi satmak için MKK’ya kaydettiriyor. SPV Bilişim kimin şirketi diye kayıtlara baktığımızda ise karşımıza yine Akgiray Ailesi çıkıyor. 2007 yılında 50 bin lira sermaye ile kurulmuş bir şirket. Şirketin eski yönetim kurulunda sadece Ahmet Vedat Akgiray var yani Bimeks halka arz edildiğinde SPK Başkanı olan Prof. Dr. Vedat Akgiray. Şu an ise Mehmet Murat Agiray yönetim kurulu başkanı olarak görünüyor.

BİMEKS KENDİ PAYLARINI ALDIKÇA HİSSELER DÜŞÜYOR!

4.5 liradan halka arz edilen hisseler bir yıl sonra 3 lira seviyesine kadar gerileyince şirket geri alım programı başlatıyor. 60 gün içerisinde 6 milyon adet hisseyi geri alabilmek için 24 milyon liralık fon ayrılıyor. 3 lira seviyesinden alımlar başlıyor. Bimeks kendi paylarını aldıkça fiyat aşağı geliyor. Yaklaşık 2.5 milyon adet hisse alımı yapılmasına rağmen 2012 Mart ayında hisseler 2.84 liraya kadar geriliyor. Ortalama 2.92 liradan 4 milyon 100 bin adet hisse geri alımı yapıldıktan sonra şirket 30 milyon bedelli 30 milyon da bedelsiz olmak üzere sermayesini 60 milyon liradan 120 milyon liraya çıkarma kararı alıyor. Sermaye artırım kararı şirketin halka arzından tam bir yıl sonra alınıyor.
Sermaye artırım işlemleri tamamlandıktan ve tescil edildikten sonra Akgirayların şirketi SPV Bilişim tam 20 milyon adet hisseyi borsada işlem görecek tipe çevirmek için MKK kayıtlarına geçiriyor. Bu şirket daha önce de 6 milyon adet hisseyi satmak için kaydettirmişti. Bu arada SPV Bilişim, Hollandalı fonun elindeki hisselerin bir kısmını da satın alıyor.

BİRKAÇ AY SONRA HALKA ARZ FİYATININ YARISINA HİSSELERİ GERİ ALIYORLAR

Halka arzda 14 milyon adet hisse 4.50 liradan satılıyor, birkaç ay içerisinde hisseler yarı yarıya değer kaybediyor, ardından şirket ve ortaklar yukardan sattıkları hisseleri piyasadan topluyor, 14 ay sonra da SPV Bilişim tek kalemde yaklaşık 20 milyon adet hisseyi satacağını açıklıyor. Halka arzda satılan hisselerden fazla bir rakam. Aralık 2012 tarihinde de ise Hollandalı ortak RP Explorer Netherlands B.V. elinde kalan 13 milyon 570 bin adet hisseyi satmak içtin MKK’ya kaydettiriyor.

HİSSELER 1.22 LİRAYA KADAR DEĞER KAYBEDİYOR

Ardından Mehmet Murat Akgiray, 10 milyon dolarlık bir kredi anlaşmasında SPV Bilişim’in elinde bulunan 5 milyon adet hisseyi kreditöre 1.90 liradan alma hakkı veriyor. Tarih 28.12.2012, yani halka arzın üzerinden yaklaşık 20 ay geçmiş. 4.5 liradan halka arz edilen hisseler, kredi anlaşması çerçevesinde yabancılara 1.90 liradan satın alma opsiyonu hakkı tanınıyor.  06.02.2013 tarihinde ise 1.27 liradan 1 milyon 406 bin adet hisseni borsa dışı işlem ile satıldığı duyuruluyor. Bir anda satışlar borsa dışına çıkıyor. Hollandalı RP Explorer da 1.22 liradan borsa dışı işlem ile 13 milyon 570 bin adet hisseyi sattığını 4 Mart 2013 tarihinde açıklıyor. Bu hisselerin 8 milyon 500 bin adedini SPV Bilişim aldığını açıklıyor ancak diğer 5 milyon adet hisseyi kimin aldığı açıklanmıyor.
SPV Bilişim daha sonra borsadan küçük küçük alımlara başlıyor ve hisseler 1.22 liradan 1.81 liraya kadar yükseliyor.

DARTY’İ SATIN ALIYOR

Daha sonra Bimeks KAP’a yaptığı açıklama ile 1.92 ortalama ile aldığı 4 milyon 100 bin adet hisseyi (Bedelsiz sermaye artırımı eklenince 6 milyon 150 bin) 1.95 lira fiyattan İsveç merkezli bir fona satıyor.
Bu arada SPV Bilişim’in borsadaki küçük çaplı alımları devam ediyor ve hisseler 1.99 liraya kadar çıkıyor.
18.12.2013 tarihinde ise “Şirketimiz Darty markası ile faaliyet gösteren 28 mağazanın devralınması için  İngiltere’de kurulu  Kesa Turkey Ltd. ile,17 Aralık 2013 tarihinde münhasır ve bağlayıcı bir ön anlaşma  imzalamıştır” açıklaması yapılıyor.

ALIM AÇIKLAMALARI HİSSELERİN FİYATINI DÜŞÜRÜYOR

Bu açıklama sonrası hisse fiyatları 1.50 lira seviyelerine kadar geriliyor. 17.03.2014 tarihinde ise şirketin iştiraki olan Electroworld İç ve Dış Ticaret A.Ş. ile devralma yoluyla birleşme kararı alındığı duyuruluyor. Bu açıklamadan sonra hisseler 1.44 liraya kadar geriliyor ve SPV Bilişim piyasadan yaptığı alımlarla şirketteki payını yüzde 32 seviyesine ulaştırıyor.
22.10.2014 tarihinde ise Suha Eyisoylu 2 milyon 789 bin 328 adet hisseyi satmak için MKK’ya kaydettiriyor. 19.12.2014 tarihinde ise Bimeks 1.96 lira seviyesinden 108 bin adet olmak üzere hisse satışına başladığını duyuruyor.

YENİDEN ALIM YAPACAĞINI AÇIKLIYOR VE TEKRAR DÜŞÜŞ BAŞLIYOR

02.09.2015 tarihinde şirket borsada yeniden alım yapacağını açıklıyor. 18.09.2015 tarihinde 2.12 liradan alımlar başlıyor. Neredeyse hemen hemen her gün alımlar devam ederken şirketin hisseleri de düşmeye devam ediyor. İşte yatırımcılar da bu duruma tepki gösteriyor. Yatırımcılar, şirket geri alım programı başlatmışken, hisse almaya başlamışken, hisselerin neden düştüğünü anlamaya çalışıyor.
2015 yıl sonuna gelindiğinde yaklaşık 2 milyon 200 bin adet hisse alımı yapılıyor ve üç aylık alım sürecinde hisseler 2.12 liradan 1.90 liraya kadar değer kaybediyor. Yapılan alımların etkisiyle hissede yükseliş olması beklenirken yaşanan değer kaybı yatırımcıların da tepkisini artmasına neden oluyor.

AÇIKLAMADAN ETKİLENEN ÖĞRETMEN SATMIYOR, HİSSELER 1.60 LİRAYA DÜŞÜYOR

Hisseler 2 lira seviyesindeyken satma kararı alan Trabzonlu öğretmenimiz ise Vatan gazetesinde çıkan “Bimeks’te hedef temettü dağıtmak” başlıklı haberi görünce satmaktan vazgeçiyor. Yeni reklam filminin tanıtım toplantısında konuşan Bimeks’in İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Akgiray, “Hukuki olarak ilk kez temettü verecek pozisyondayız. Verip vermemeyi konuşuyoruz. Bu yıl vermek istiyoruz” diyor. Bu açıklama üzerine hisselerini satmaktan vazgeçtiğini söyleyen Trabzonlu öğretmen ise bu açıklama sonrası hisselerin 2 lira seviyesinden 1.60 lira sınırına kadar gerilediğini ve birikimlerini büyük bir bölümünü kaybettiğini belirtiyor.

Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, alacak sigortası şirketlerinin limitlerini sıfırlaması nedeniyle zor duruma düştüklerini dile getirdi

Finansal sıkıntı yüzünden mağazalarını kapatan, ardından Borsa

İstanbul tarafından Yakın İzleme Pazarı’na atılan ve hissesi 0.30 kuruşlara kadar düşen Bimeks’e ilişkin yönetim kurulu başkanı Murat Akgiray açıklamalarda bulundu.

Bloomberght’nin haberine göre, Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, Türkiye’de faaliyet gösteren 3 yabancı alacak sigortası şirketinin alacak sigortası limitlerini sıfırlamasıyla sıkıntıların başladığını söyledi.

Akgiray süreci şu sözlerle özetledi: “Geçen sene Mayıs ayının başında alacak sigorta şirketleri bizim tedarikçilerimize sağladığımız alacak sigortası limitlerimizi sıfırladı. Bu durumun sebeplerini araştırdık. Fakat doğrudan muhatapları biz olmadığımız için konuyu araştırmamıza rağmen çok net cevap alamadık.

Gördüğümüz kadarıyla ekonomik konjonktürün bozulması ve bizim geçen sene eylül ayında yapmamız gereken 55 milyon liralık tahvil ödemesini yapamama ihtimalimiz olduğu gibi bazı sebepleri bize izah ettiler.

Fakat bu durumu Türkiye’nin bilhassa Avrupa ile girdiği ekonomik savaşın bir uzantısı olarak görüyorum. Kredi notlarının düşürülmesi aynı zamanda sigorta şirketlerinin kredi notlarının düşmesine sebep oldu ve Almanya, Fransa ve Hollanda merkezli bu şirketlerin de Türkiye’deki risk iştahını azaltmasına sebep olması nedenleri arasında gösterilebilir.

Şirketimizde o zamana kadar bir problem yoktu. Ancak bunun getirdiği moral bozukluğunu çok önemsemedik çünkü Körfez merkezli 75 milyon liralık bir sendikasyon anlaşmasının sonuna gelmiştik. O anlaşmayı hemen hemen tamamladık, ,imza için gün aldık. Fakat 15 Temmuz Darbe Girişimi meydana geldi ve o konjonktürü bozdu.

Arkasından Moddy’s ve S&P’nin not düşürmesi sendikasyon işimizi engelledi. Eylül ayında 55 milyon faizi ile 60 milyon liraya yaklaşan bir tahvil ödememiz geldi. Kendi kaynaklarımızdan bu borcu ödeyebildik ama bu ödeme bizim nakit akışımızı bozdu. Bu sebeple yeni bir banka kredisi de temin edemedik.

Bu ödemeden sonra tedarikçilere borç ödemesi yapmada gecikmeye başladık ve bu gecikmeler uzamaya başladı. Aralık ayında durum iyice bozuldu. Garanti bankası önderliğinde mevcut borçların yapılandırılması süreci başladık. O zaman hedeflediğimiz 40 – 50 milyonluk ek bir işletme sermayesi vardı maalesef yapılandırma gerçekleşti ama işletme sermayesi gerçekleşmedi.

Mal tedariğinde zorlanma devam etti. Arkasından hükümetimizin açıkladığı KGF sürecinde ümitlendik ve peşine düştük. Fakat neticede krediyi verenler bankalar ve biz birçok banka ile çalışıyorduk. Mayıs ayında bankalar kredi temin ettiler. Fakat bu kredi yeterli olmadı. Haziran sonuna kadar tahvil ve kupon ödemelerimizi yapmamıza rağmen bundan sonraki süreçte ek bir kredi ve sermaye girişimi olmadan bunu yapamayacağımız anladık. Böylece sermaye ortak arayışına girdik ve o arayışımız hala devam ediyor. “

“Sermayenin peşindeyiz”

Sermaye arttırma ihtimalleri üzerinde düşünürken gün geçtikçe gerek AVM’lere olan kira borçları gerekse de tedarikçilere olan borçlardaki aksamaların devam ettiğini ve icra yoluyla takiplerin yapılmasının şirketin finansal durumunu bozduğunu kaydeden Akgiray, “Bu durumu izleyen Borsa haliyle 28 ağustosta bizi yakın izleme pazarına aldı. Sermaye ve finansal durumun düzeltilmesi durumunda tekrar normal pazara geçebileceğimizi ifade eden yazı yayınlandı. Bizde şu anda bu sermayenin peşindeyiz” açıklamasında bulundu.

İlk olarak yeni bir ortak girişi ve bedelli olarak sermaye artışı yapmayı ayrıca bazı tedarikçilerin gönüllü olmaları durumunda alacaklarının hisse içererek sermaye ortağı olmasını hedeflediklerini kaydeden Akgiray, “Böylece kredi sağlayarak şirketi normal akışına dönmesini amaçlamaktayız. Bu ikisinin karması şeklinde bir çalışma yürütüyoruz. Sermayenin güçlenmesi durumunda yakın izleme pazarından da çıkacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Tedarikçilerle henüz görüşmelere başladıklarını bildiren Akgiray, “Birkaç tedarikçi ile ön görüşme yaptık. Neticede kimisi yabancı şirket kimisi yerli şirketler olduğundan hepsinin tavrı ve yaklaşımı birbirinden farklı oluyor. Biz yaklaşık 10-15 tedarikçide yoğunlaşıyoruz. Geçen sene tedarikçilerimize cari hesabımız 350 milyon liradan 150 milyon liraların altına düştü. Yani bir sürü tedarikçinin borcu ödendi” dedi.

Tahvil ödemelerinin 5 yıllığına yapılandırıldığını hatırlatan Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı, tahvil ödemeleri dâhil toplam borcun yaklaşık 350 milyon TL civarında, tedarik ve hizmet aldıkları diğer yerlere olan borçların toplamının ise tahminen 180 milyon lira civarında olduğunu ifade etti.

Akgiray, “Yabancı bir ortakla görüşmeleriniz var mı?” sorusuna ise “Kamuoyuna açıklayabileceğim bir görüşme yok” cevabını verdi.

Zor durumda olan Bimeks, sermaye artırımı yaparak tedarikçilerine tahsisli hisse satışı gerçekleştirebilir

Finansal sıkıntılarını aşamayan Bimeks son olarak geçtğimiz hafta yakın izleme pazarına alındı. Gün içinde belirli zamanlarda işlem görecek olan hisse düşüşünü sürdürüyor.

Bu gelişmelerin ardından şirket açıklama yaptı. Finansal kaos içinde olan Bimeks, bu durumdan sıyrılmak için sermaye artırımı yoluna gidebileceğini duyurdu.

Şirketten KAP’a şu açıklama yapıldı:

Şirketimizin hisse senetleri Borsa İstanbul Yönetim Kurulu’nun kararıyla, Kotasyon Yönergesi’nin 35. maddesi/1. fıkra kapsamında, 28.08.2017 tarihinden itibaren Yakın İzleme Pazarı’nda işlem görmeye başlamıştır.

Şirketimiz, geçtiğimiz yıl Mayıs ayından itibaren, alacak sigorta şirketlerinin, ülke ve sektör riskleri gerekçesiyle şirket limitlerini kapatması sebebiyle, ürün tedarik kanallarında ciddi daralmalar yaşamaya başlamış ve bu negatif durumun üstesinden gelmek için bir yılı aşkın zamandan beri gayret göstermektedir. Bu süreçte, bir yandan ürün tedarik için çözüm arayışlarını sürdürürken, diğer yandan finansal yükümlülüklerini yapılandırma yoluna gitmiştir. Geçtiğimiz 1 yılda, 55 milyon TL tutarında tahvil anapara itfası yapılmış, finansal kuruluşlarla gönüllü yapılandırmaya gidilerek bütün banka ve leasing borçları 1 yılı ödemesiz 6 yıl vadeye yayılmış, daha sonra da tahvil yatırımcılarıyla varılan mutabakat ile, tahvil borçları 1 yılı ödemesiz 5 yıl vadelendirilmiştir. Bu süreçte, finansal kuruluşlar ile tahvil yatırımcılarımıza, ortak menfaatleri gözeten pozitif yaklaşımları için müteşekkiriz.

Diğer yandan, tedarik kanallarının yukarıda belirtilen sebeple önce daralıp sonra kapanması sebebiyle Şirketimiz, ciddi oranda azalan işletme sermayesini tekrar eski düzeyine getirmek için, muhtelif çözüm alternatifleri üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bu çalışmalar, işletme sermayesi finansmanı, ortaklık ve sermaye yapısının güçlendirilmesi gibi seçenekler üzerinde devam etmekte olup, tedarikçilerimize sermaye artırımı yoluyla hisse verilmesi de üzerinde çalışılan seçenekler arasındadır.

Bimeks Türkiye’nin 28 yıllık köklü bir perakende markasıdır. 2015 yılında Türkiye’nin en büyük ciro üreten 100. şirketi ( Fortune500) olmuş, 2016 yılında Türkiye’nin en değerli 52.markası (BrandFinanceTurkey100) olduğu tescil edilmiştir.

Şirketimizce malum olan sebeplerle içine girdiğimiz bu sıkıntılı süreci aşmak için üzerinde çalıştığımız alternatifler somut neticelere ulaştıkça kamuoyu ile paylaşılacaktır.

YORUM YAP