Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu

Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu

 

PROF.DR.ORHAN KEMAL TAVUKÇU KİMDİR?

1970 yılında Rize’nin İkizdere ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini İkizdere’de tamamladı. 1987 yılında girdiği Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1991’de mezun oldu. Ankara-Evren Lisesi; Şenkaya Lisesi ve Güzelova İlköğretim Okulu’nda (Erzurum) Edebiyat ve Türkçe öğretmenliği yaptı. 1992’de mezun olduğu bölümde asistan olarak göreve başladı. 1993’te yüksek lisans öğrenimini, 2000 yılında da doktorasını tamamladı. 2006’da ‘Eski Türk Edebiyatı doçenti’ unvanını aldı. 2010 yılında Namık Kemal Üniversitesi’ne, 2011’de de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ne naklen atandı.

Güney Kore’nin Pusan Şehrinde Pusan University of Foreign Studies bünyesinde (2003-2004) ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde (2007-2008) misafir öğretim üyesi olarak bulunan Orhan Kemal Tavukçu, hâlen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı’dır.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Bilim Kurulu üyesi olan Tavukçu’nun ulusal ve uluslar arası ortamlarda yayımlanmış kitap, makale ve bildirileri bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

http://www.biyografya.com/biyografi/9052

Edebiyat araştırmacısı. 1970, İkizdere / Rize doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini İkizdere’de (1987) tamamladı. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı
Bölümü (1991) mezunu. Ankara’da Evren Lisesi, Erzurum’da Şenkaya Lisesi ve Güzelova İlköğretim Okulunda edebiyat ve Türkçe öğretmenliği yaptı. 1992’de AÜ Türk Dili ve
Edebiyatı Bölümüne asistan olarak girdi. “Halili, Firkat-nâme: İnceleme-Metin” adlı tezi ile 1993’te yüksek lisansını, “Ahmet Rıdvan, Hüsrev ü Şirin: İnceleme-Metin” adlı tezi ile
11.01.2018 Orhan Kemal Tavukçu – Biyografya
http://www.biyografya.com/biyografi/9052 2/2
2000 yılında doktorasını tamamladı. Pusan University of Foreign Studies (Güney Kore) bünyesinde bir yıl misar
öğretim üyesi olarak ders verdi. Çalışmalarını Atatürk
Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı Bölümünde olarak sürdürdü.
Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu, halen çalışmalarını Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı olarak sürdürmektedir.
Makaleleri AÜ Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi, Türklük Bilgisi Araştırmaları, Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi, Yedi İklim, dergileri ile ortak kitaplarda yayımlandı.
Alanıyla ilgili olarak sempozyumlara katılarak bildiriler sundu.
ESERLERİ (İnceleme-Araştırma):
Bursalı Mehmed Tâhir: Müntehabât-ı Mesâri ve Ebyât (1997), Dede Ömer Rûşenî: Hayatı-Eserleri-Edebî Kişiliği ve Dîvânı’nın Tenkidli Metni (2005).
KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

 

 

Yunus Emre’yi anma etkinlikleri çerçevesinde Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi ve Aksaray Üniversitesi (ASÜ) işbirliğinde bir konferans düzenlendi.

Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu: Yunus Emre Aksaraylı

Yunus Emre’yi anma etkinlikleri çerçevesinde Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi ve Aksaray Üniversitesi (ASÜ) işbirliğinde bir konferans düzenlendi. ASÜ Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Bizim Yunus’ isimli konferansta konuşan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu, Yunus Emre’nin nereli olduğuna dair tartışmalara noktayı koydu; “Yunus Emre Aksaraylıdır” dedi.

Konferansın açılışında konuşan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Yunus Emre’nin, Anadolu’da paylaşılamayan ve bu nedenle farklı yerleşim birimlerinde mezarları, makamları, türbeleri bulunan çok değerli, büyük bir sima olduğunu belirtti. Onun paylaşılamayan bir insan olmasının bile bu coğrafyada ne kadar sahiplenildiğini gösterdiğini kaydeden Rektör Acar, “Yunus Emre halk edebiyatının ve tasavvuf edebiyatının en büyük şahsiyetlerinden, Anadolu’nun manevi mimarlarından, İslam dünyasının ortak değerlerinden bir tanesidir. Yunus deyince akla çok şey gelir. Onun paylaşılamayan bir insan olması bile bu coğrafyada ne kadar çok benimsendiğini, ne kadar çok sahiplenildiğini gösteriyor” dedi. Rektör Acar, kısa açılış konuşmasının ardından Yunus Emre’nin ‘Benim Adım Derli Dolap’ ve ‘İncitme Gönül’ şiirlerini okudu.

‘663 MANZUMEDE 5 FARKLI YUNUS VAR’

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu, Yunus Emre’nin paylaşılamayan bir insan olduğunu ve onun gibi bir insanı herkesin sahiplenmek isteyeceğini kaydetti. Yunus Emre’nin Anadolu’da ve Anadolu dışında 15’ten fazla makamının olduğundan söz eden ve Aksaray, Karaman, Erzurum, Eskişehir, Kırşehir, Bursa, Ordu, Manisa, Isparta, Afyon, Sivas, İzmir, Tokat, Limni Adası ve Kuzey Azerbaycan içinde en kuvvetli ihtimalin Aksaray olduğunu belirten Tavukçu, şiirlere bakıldığında 5 farklı Yunus’un ortaya çıktığını söyledi. 663 manzume içinde 5 farklı Yunus olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tavukçu, “Bunlardan birisi 1348 yılında yaşanan bir veba salgınına şahit olan Yunus’tur. Bu Yunus, veba salgınında çocuklarını kaybetmiştir. Diğeri Kadiri Yunus’tur. Kadiri Yunus, eserlerinde Abdulkadir Geylani’den söz etmiştir. Ancak Kadirilik 14’üncü yüzyılın sonlarında Anadolu’ya girmiştir. ‘Bizim Yunus’ o tarihte hayatta değildi. Bir diğer Yunus ise Nakşibendî Yunus’tur ve dördüncüsü de Alevi/Bektaşi Yunus’tur. ‘Bizim Yunus’umuz 1240 – 1320 yılları arasında yaşamıştır.” dedi.

‘YUNUS’UN İRTİBATTA OLDUĞU İNSANLAR BU BÖLGEDE’

Yunus Emre’nin bir tasavvuf erbabı ve şeyh olduğunu, dervişliğinde Tapduk Emre’den ders aldığını ifade eden Tavukçu, “Yunus Emre, Tapduk’tan aldıklarını etrafına yaymaya çalışıyor. Yunus, bir tasavvuf ekolünün başında ve bunu tebliğ ediyor. Her gittiği yerde muhtemelen bu ekolün dergâhları açılıyor. Sevilen bir insan olduğu içinde dergâhların olduğu yerler makamı oluyor. Yunus Emre’nin mezarının Aksaray’da olduğu iddiası en kuvvetli iddiadır. Çünkü Yunus’un irtibatta olduğu insanlar Hacı Bektaş

, Tapduk Emre, Ahi Evran, Âşık Paşa hep bu bölgededir” dedi.

Prof. Dr. Tavukçu, Yunus’un Aksaraylı olduğunu mesafe, zirai ürünler, şiirler ve diğer etkenlerden örnekler vererek izah etti. Tavukçu, şöyle konuştu: “Kuş uçuşu Hacı Bektaş’la Yunus’un olduğu iddia edilen Eskişehir’in mesafesi 250 kilometre. Hacı Bektaş Menakıbı’nda “Bir çuval alıç aldı, alıçları öküze yükledi ve Hacı Bektaş’a gitti’ deniliyor. Bu yol o günkü şartlarda öküzle kat edilecek olsa en az 1 ay sürer ve bu süre içinde alıçların ne hale geleceğini düşünün. Mesafe farkı bile Yunus’un Eskişehir’de olmadığını gösteriyor. Kaldı ki; alıç bugün bu yörede hala var olan bir yemiştir.”

‘ESKİŞEHİR’DE ÇIKAN KEMİKLER YUNUS’UN DEĞİL’

Yunus Emre’nin Eskişehir’de bir mezarı olduğunu, ancak o mezardan çıkan kemiklerin Yunus’a ait olmadığını söyleyen Prof.Dr. Tavukçu, “1960’lı yıllarda bu mezarda bir kazı yapıldı ve mezardaki kemikler daha yukarı bir yere taşındı. Mezardan sağ eli başının altında, sağ tarafına yatmış bir iskelet çıktığı ifade edildi. Ancak etrafında yüzlerce müridi olan birisinin bu vaziyette gömülmüş olma ihtimali çok kuvvetli değil. İslam’da ölünün nasıl gömüleceği bellidir. Demek ki; oraya gömülen kişi yalnız başına ve muhtemelen donarak öldüğü için o şekilde gömülmüş. Bu durum Yunus’un Eskişehir’de olmadığını gösteriyor. Yunus Emre, şeyhi Tabduk’un makamını görebilecek ve buğday istemek için gittiği Hacı Bektaş’a da makul mesafede bir yerde yani Aksaray’da, Ziyarettepe’de bulunuyor. Yunus eserlerinde ‘ahi’ diyor, çünkü etrafında ahiler var. Dil ve şiirlerde bahsi geçen zirai ürünler Yunus’un Aksaray’da olduğunu gösteriyor.”

Yunus’un bir şair değil, hoca olduğunu ve şiirlerinin de onun dersleri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu, konferansın sonunda soruları yanıtladı. Etkinlik Vali Yardımcısı Kubilay Ant’ın Prof. Dr Tavukçu’ya plaket ve çeşitli hediyeler vermesinin ardından son buldu.

16 Mayısta Rektörlük seçimi için sandık başına gidilecek Rize Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) için Çayeli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Orhan Tavukçu aday olduğunu açıkladı.

İkizdere Kirazlı Mahallesinden hemşerimiz olan RTEÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Orhan Kemal Tavukçu, akademik anlamda önemli bir boşluğu doldurmak için 16 Mayıs günü yapılacak olan Rektörlük seçiminde aday olduğunu söyleyerek; “Rizemizde bilimsel manada bölgemizin imkan ve kabiliyetlerine göre Üniversitemizi geliştireceğiz.Başbakanımızın büyük önem verdiği Üniversitemizi bilimsel olarak en üst seviyeye yükseltmek lazımdır. Akademik gücün kazanacağı bir seçim yaşayacağız. Yaklaşık 340 arkadaşımın oy kullanacağı Rektörlük seçiminden başarıyla çıkacağıma inanıyorum.20 yıllık Üniversite hayatımdaki tecrübemi yönetime yansıtmak istiyorum. RTEÜ akademik kadrosuyla bilim çalışmasıyla, araştırmasıyla örnek olmalı. Rektör seçildiğimde ilk hedefim birçok sahada olmayabilir ama yetenek ve liyakatimize göre sahasında butik Üniversite olmaya çalışacağız. Üniversitemizin kadrosu büyümeye müsaittir. Akademik ayrımcılığa taraftar olmadığımı bütün mesai arkadaşlarım bilir. Ayrıştıran değil Üniversitenin bilimsel kariyerini yüksletecek bir Rektör olmak için yola çıktım. Liyakat ve paylaşmaya yönelik bilimin adayıyım.4 yıldır görev yaptığım Çayeli Eğitim Fakültemiz eğitimde kalitesini ispat etmiştir.”dedi

16 Mayısta yapılacak olan RTEÜ Rektörlük seçimi için şimdiye kadar mevcut Rektör Prof.Dr.Hüseyin Karaman ve Prof.Dr.Orhan Kemal Tavukçu aday oldular.


16 MAYIS’TA YAPILACAK REKTÖRLÜK SEÇİMİNDE İDDİALI OLAN PROF.DR.ORHAN KEMAL TAVUKÇU: “RTEÜ AKADEMİK ÇALIŞMASIYLA BUTİK ÜNİVERSİTE OLACAK!”

Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu kitapları

https://www.nadirkitap.com/kitapara.php?ara=kitaplari&tip=kitap&yazar=orhan+kemal+tavukcu

http://www.kitapyurdu.com/yazar/orhan-kemal-tavukcu/159558.html

YORUM YAP