ABDULHAMID KAYIHAN OSMANOĞLU…..Bir dar agaci var bir de nar agaci..

Bir dar agaci var bir de nar agaci.. Namerde nar dustu,yigide dar agaci..17 eylül Adnan Menderesi rahmetle anıyorum mekkanı cennet olsun..

Paris Gezisi sırasında aklı fikri 28 yıl önce Paris’e sürülmüş Abdülhamid Han’ın ailesindeydi. Paris Büyükelçisini yanına çağırdı. Büyükelçi’ye “Osmanoğulları Ailesinin Paris’te yaşıyor olması gerek. Benlar ne yer, ne içer, ne ile geçinir?” diye sordu.
Büyükelçi’nin bu soruya hemen cevap verememesi Osmanoğullarına karşı ilgisizliğindendi. Menderes kızdı. “24 saat içinde ya Osmanoğullar hakkında bilgi getirin ya da istifanızı!” diyerek sitemini iletti.
Kısa zaman içinde ne olup bittiğini öğrendi. Hanedana ait kimselerden bazıları malesef geçimini temin etmek için Fransız askerlerinin bulaşıklarını yıkıyordu.
Menderes, önce çılgına döndü sonra düşünceye daldı. Düşündükçe gözleri buğulanayordu.
Tarihe büyük merakı olan Menderes, Fransa Kralı Fransuva’nın za­manında Kanuni Sultan Süleyman’dan nasıl yardım dilendiğini aklına getiriyor ve kahroluyordu. Fransa Kralı’nın yardım talebine karşı gön­derdiği fermanda, “Kurtuluşunuz konusunda bizden yardım talep edi­yorsunuz. Söylediğiniz her şey dünyayı idare eden tahtımızın ayaklarına arz olunmuştur.” diyen Kanuni’nin hanedanı nasıl olur da Fransızların bulaşıklarını yıkar diye iç geçiriyordu. Türkiye’ye döner dönmez Cum­hurbaşkanı Celal Bayar’a hissiyatını paylaştı. “Hanedan mensupları Türkiye’ye döndürülmeli” dedi.
O gün için böyle bir hamle risk gibi görülüyordu. Siyasi dengeler ne olurdu? Menderes, ısrar etti: Hiç olmazsa kadınları getirtelim. Bu top­rakları ve şanlı tarihi bize bırakanların kadınları Fransız erkeklerinin bulaşıklarını yıkamamalı. Öyle olacağına gelsinler kendi milletlerinin erkeklerinin bulaşıklarını yıkasınlar.”
Direnen Menderes, isteğini kabul ettirdi. Ve anında bir kanun tek­lifi hazırlatarak Meclis’ten geçirtti.

Selam ve dua ile vesselam
ABDULHAMID KAYIHAN OSMANOĞLU…..

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta