ASELSAN HİSSELERİNDE HEDEF BÜYÜYOR

ASELSAN’ın Değerli Pay Sahipleri,

Türkiye’nin teknoloji alanında yüz akı olan bir kurumda, hem de olgunluğunun zirvesinde olduğu bir dönemde sizlerle birlikte olmaktan gurur duyuyorum. ASELSAN, beş bini aşan personeli, üç kıtaya yayılan üretim faaliyetleri ve 60’dan fazla ülkede kullanılan ürünleri ile bir dünya markasıdır.

2016 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi satışlarımızda büyümeyi sürdürmenin gururunu yaşadık. Ciromuz %36 büyürken, brüt kârımız 923 milyon TL, net kârımız ise 795 milyon TL’ye ulaştı. Aynı zamanda yıl içinde aldığımız yeni siparişlerle bakiye siparişlerimiz şirketimiz tarihinde rekor düzeye erişmiş ve 6,2 milyar ABD Doları seviyesine gelmiştir.

Şirketimiz hisse senedi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da Borsa İstanbul’da işlem gören diğer hisse senetlerinden pozitif ayrışmayı başarmıştır. BIST-100 Endeksi yıl boyunca yatırımcılarına sadece %9 seviyesinde kazandırırken, ASELSAN hisse senedi yatırımcılarına %51 getiri sağlamıştır.

Her yıl Defense News dergisi tarafından açıklanan Top 100 – Dünyanın En Büyük 100 Savunma Sanayi Firması listesinde yükselişimiz sürmüştür. ASELSAN, 2015 itibarıyla 62. sırada yer alırken 2016’da 58. sıraya yükselmiştir.

2016 yılında faaliyet gösterdiğimiz çeşitli askeri teknoloji alanlarında yürüttüğümüz projelerde gurur verici ilerlemeler kaydettik. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan TASMUS Taktik Saha Haberleşme Sisteminin modernize edilmesine yönelik teslimatlar 2016 yılı içerisinde başlamıştır. JEMUS Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi Projesi kapsamında 2016 yılı içinde beş ilde telsiz sistemi kurulmuş ve devreye alınmıştır. ASELSAN mühendislerince milli olarak geliştirilen KORKUT Sistemleri kabul testleri başarıyla tamamlanmış ve sistemler ordumuza teslim edilmiştir.  Modern hava savunma radar sistemlerinin tespit ve teşhis fonksiyonlarını yerine getirirken aynı zamanda hedef radarların karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlayan KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiştir. Muharip uçak platformları için geliştirilen ASELPOD Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sisteminin uçuş testleri başarıyla tamamlanmış, 2016 yılında teslimatlar başlamıştır.

2016 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin kabiliyetlerini daha yüksek seviyelere taşımak hedefi doğrultusunda yeni sözleşmeler imzalanmıştır. Kara Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamak üzere

KALKAN-G Hava Savunma Erken İkaz Radarı ve Silah Tespit Radarı Projesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ADOP-2000 Ateş Destek Otomasyon Sistemi ile HERİKKS Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sisteminin kapsamının genişletilmesine yönelik sözleşmeler bunlardan yalnızca birkaçıdır.

ASELSAN, sadece ordumuzun değil, ülkemizin tüm elektronik ihtiyaçlarını karşılayan bir teknoloji üssüdür. Askeri teknolojiler; kamu güvenliği, ulaştırma, sağlık, enerji ve otomasyon sistemleri, sivil haberleşme ürünleri, ileri tarım teknolojileri gibi pek çok yeni ürüne dönüşmektedir.

2016 yılında, Şirketimizin misyonu doğrultusunda milli teknolojik ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra, ihracat sözleşmelerimiz ile de ülkemizin ilerlemesine katkıda bulunmanın sevincini yaşıyoruz. ASELSAN; bugün itibariyle 5 kıtada; Suudi Arabistan, Pakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’ın da aralarında bulunduğu 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Şirketimiz 2016 yılında satışlarının yüzde 13’ünü yurt dışına yapmış ve 161 Milyon ABD Doları ihracat geliri elde etmiştir. Şirketimizin ilk göz ağrısı, en eski faaliyet alanı olan haberleşme sistemleri alanında ihracat faaliyetleri 2016 yılında da devam etmiş, Yazılım Tabanlı Askeri Telsizlerin Suudi Arabistan, Pakistan ve Azerbaycan gibi ülkelere teslimatları yapılmıştır. Suudi Arabistan’da 2016 yılında açılan telsiz fabrikasında Şirketimizden lisans transferi yapılması yoluyla yerel üretim faaliyetleri başlatılmıştır. ASELSAN’ın geliştirip ürettiği Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri mevcut durumda 12 ülke envanterinde kullanımdadır. 2016 yılında da bu sistemlerin üretim ve teslimat faaliyetleri tüm hızıyla sürdürülmüştür. Bir Latin Amerika ülkesinin Helikopter Elektronik Harp Kendisini Koruma Sistemi ihtiyaçlarına yönelik imzalanan sözleşme kapsamında teslimatlar gerçekleştirilmiş, ayrıca platform entegrasyon ve test faaliyetleri yürütülmüştür.

Milli savunma sanayiimizin kuvvetli ve sağlıklı büyümesi adına çözüm ortaklarımız olan alt yüklenicilerimiz ile yakın ilişkilerimizi de sürdürüyoruz. 2016 yılı içinde 598’i KOBİ olmak üzere 707 yurt içi alt yüklenici ile çalışmaya devam edilmiştir. Bu şirketlere 2016 yılında 1 Milyar ABD Doları tutarında sipariş verilmiştir.

Doğrudan satış yoluyla gerçekleştirdiğimiz ihracat faaliyetlerimizin yanı sıra yurt dışı iştiraklerimizin gelişimi ve faaliyetleri de bizler için önem teşkil ediyor. Mevcut 5 yurtdışı iştirakimizin yanı sıra, geçtiğimiz yıl Şirketimiz ile Suudi Arabistan kamu şirketi TAQNIA arasında yüzde 50-50 ortaklıkla Suudi Arabistan’da SADEC limited şirketi kurulmuştur. Önümüzdeki birkaç yıl içinde operasyonel hale gelecek olan Şirket; radar, elektronik harp ve elektro-optik teknolojilerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretilmesi ve satışına imkân sağlayarak Suudi Arabistan ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak, ASELSAN’a da yeni pazarlara erişim olanağı sağlayacaktır.

ASELSAN Araştırma Merkezi, 26 Ekim 2016 tarihi itibarıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak onaylanmıştır. Böylece, Sektör Başkanlıkları bünyesinde yapılanmış mevcut 5 Ar-Ge Merkezine ilave olarak ASELSAN’ın 6. Ar-Ge Merkezi olmuştur.

Yakın zamanda 41. kuruluş yıldönümünü kutlayan ASELSAN için kültürümüzde yer alan güzel bir deyimi kullanmak istiyorum, 41 kere maşallah…

Desteklerini esirgemeyen değerli pay sahiplerimize, yöneticilerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu vesile ile hepinizi Yönetim Kurulu ve şahsım adına saygılarımla selamlıyorum.